Flash Calendar- Nature Theme

neljapäev, 21. märts 2013

Hullem kui schmallenberg?

Helises mul ükspäev telefon... teises otsas räägib üks lambakasvataja Eerik Pärnumaalt, kes ikka aegajalt minu käest on nõu küsinud, ja nii ka seekord. Küsimus siis selline, et mis võib olla viga, kui täiesti terved, tugevad ja heas toiutumuses talled järsku hommikuks surnud on? Ja nii juba mitu tükki. Ei osanud ma miskit kosta, rääkisime ka schmallenbergist ja selle varjatud vesipäisusest, aga kummaline näis see lugu. Soovitasin siiski vestelda korra oma piirkonna vetiga ja nõu pidada....
Täna helistab ta tagasi, et sai oma küsimusele vastuse - laudas ja õues liiga on külm, vat sul lops.... Nimelt suunas ta üks õhtul kaamera poeginud uttede aediku poole, et asja lähemalt jälgida ja mida ta nägi -  talled ronivad üksteise külje alla sooja, kuid kuna õues on märtsikuu kohta ikka väääga külm, siis tahavad talled veel rohkem sooja ja ronivad lausa üksteise otsa kuhja, aga paraku need alumised talled lämmatatakse lihtsalt ära :S Vot sellist asja kuulen esimest korda ja kuna endal on soe laut, siis pole ka sellise probleemiga kokku puutunud. Aga probleem on üsna tõsine ja teha nagu ka väga midagi ei saa, ei saa ka talunikku süüdistada, kuna on spetsiaalselt poegimise nn soojemale ajale sättinud, kuid selleaastane märts on meil isegi külmem, kui kõik need talvekuud üldse olnud on, ei mäletagi nii pikalt kestvat külma märtsi. No mis ma siin hädaldan, pole meil siin saarel väga häda midagi, vaid paar ööd on -20 kraadi juurde jäänud, ülejäänud küll -10-15 ümber, aga vaesel Eerikul olevat pea iga öö -20 ja päeval -6 ringis see kraad. Aga kui sul ikka 50-st talles 34 alles on ja iga öö veel mõni ära kooleb.... siis.... minu schmallenberg hakkab juba poisikeseks siin jääma. Loodan et ilmad lähevad soojemaks ja veel juurde sündivad talled ikka kõik alles jäävad....lugu on igatahes masendav ja kurb ja kirjutan seda siin sellepärast, et ka teised oskaksid omad silmad sellise varjatud ohu koha pealt lahti hoida.
Aga kokkuvõtteks saadaks ma soojad tervitused  sinna Pärnumaa kanti!!

3 kommentaari:

  1. Võib küll tunduda nõmeda soovitusena, kuid võta või jäta....kindlasti on majapidamises vanu kampsuneid, äkki prooviks neid väikseid kampsikuga kaitsta? Teha väiksed talgud, ei pea palistama, üsmna lihtsalt võimalik õmmelda :)Ma olen vahel ise mõelnud, et muretsen selle loomade "külmetamise" pärast üle aga nagu selgub, vist mitte ilmaasjata.Igatahes jõudu, varsti läheb ehk ilma ka leebemaks.

    VastaKustuta
  2. Appikene..iga öö keegi..Kõige lihtsam oleks paar punast soojenduslampi panna, kasvõi öösekski. Meil ka üksaasta -29 juures talled said liiga vara külmlauta kolitud, aga nii ilusti magasid lambi all (mingi plekk-katus sai ka sinna nurka veel peale ehitatud kiiruga, et soe kaotsi ei läheks).

    VastaKustuta
  3. Ses suhtes ei olegi see probleem nii eriskummaline, et nt kodulindude (ka just tibud ja noorlinnud) puhul tuleb sellega küll pidevalt arvestada. Ja nii kurb kui see ka pole, siis otsa saavad enamasti just kõige tugevamad st need, kes esimesena parimad kohad jõuavad hõivata.

    VastaKustuta