Flash Calendar- Nature Theme

reede, 7. detsember 2012

Läheb lahti... vist


Viimane(sed)  päevad ja suisa nädalas on olnud ikka paras kiire, sest tali tuli jälle meie õuele ja nii palju asju oli veel tegemata, nagu alati. Aga eks me nüüd selle nimel tegutse, et õues olevad lambad sisse saaksid ja end mõnusalt tunneksid. Rääkigu teised mis tagavad, aga minu lammastel küll õues lumehanges ei meeldi olla - käisid teised korda mööda koerakuudis end soojendamas ja vaatasid sealt aknast siis välja, ise kui silgud püttis ... meie samal ajal koristasime ja ehitasime laudas uut aedikut. Aga enne aediku lõplikku valmimist ei suutnud ma mitte oma loomakesi seal õues küürutamas vaadata ning otsustasime, et ajame laudas korraks teised lambad rohkem puntrasse ja laseme külmetajad ka sisse - pole ju vahet, kas nad on õues kobaras koos või laudas kobaras koos (vähemalt soojas) Esmaspäeva õhtuks saidki loomad endale uue toa ja taas oli lammastel vähe suurem õhuruum... Aga et see kõik oleks... seda mitte.... samas rabelen paberitega ning jooksen PRIA vahet, et natuke veel raha küsida( iseasi, kas antakse ka, aga ega kui ei küsi, siis ei saa kindlasti) ... aga tähtaeg kukub ju ka kohekohe.... 
Aga kolmapäeva hommikul lauta minnes valitses juba seal kaos ja segadus st. üks talleke oli sündinud ja karjus siis suvalises kohas ilma emata niiet laut laagas. Emme leidsime küll kiirelt üles.... Tegelikult selgus, et olid olnud suisa kolmikud sellel mammil, kuid kolmas tall oli vist sees juba varem surnud (ei näinud enam väga hea välja ja oli täiesti koti sees) ja endaga kaasa viinud juba järgmise talle, kes oli täiesti normaalne pealtvaadates, kuid siiski surnud. Ema muidugi istus oma surnud talle juures ja ei teinud teist nägugi, et elus talleke täiesti teises lauda nurgas kisas. Sellest tingituna olid tal ka kerged kohanemisraskused oma tallega, kuid selle vastu on meil sel aastal väga hea rohi - pea pulkade vahele(mõneks ajaks).


Kolmapäev siis oligi alanud täiesti ebatavaliselt ja kiirelt, millele järgnes abikaasa vanaema matus ning õhtul väike koosviibimine, kus vanavanemad tulid külla tähistamaks pere kõige vanema ja noorima meesterahva juba olnud sünnipäeva ning pisitütre sündi kõik korraga.

Neljapäev pidi jälle algama kiirelt ja et kõik omad asjatoimetused ära saaks aetud, tuli mulle ka mu ema appi, et vähemalt pisipiigat valvata....ühesõnaga, mina jälle pidin oma paberimajandusega konsulendi juurde lendama, aga laudas selgus, et jälle talled tulemas (olemas?) Ise küll läksin paberid näppus kodust minema, Tiit  jäi valvesse...kust ta varsti helistas, et üks tall hoopis teises aias juba.Üks nooruke emme oli ühe poisi saanud, lakkus teist kenasti, kuid tissimises ma kindel ei olnud - jälle nurgakesse ja kõik korras. Kuid minu äraoleku jooksul see teine lammas ei poeginud ja laps juba toas nõudis süüa ja.... seda ta saigi... mille järel ma kiirelt jälle lauta lippasin, kus lambale oli siiski vaja sünnitusabi teha, sest mitte ei saanud aru, mida sealt tõmmata, sest jalgu oli kokku kolm (alguses oli üldse vaid pea) Suure hädaga sain siiski talle välja. Ja sel aastal on algus olnud päris nukker -  tallel oli päris ränk väärareng ( millest??) , kus tagajalad ei andnud üldse kõverduma ja esijalg ei läinud sirgeks, tuli ta paraku selle ilma piinadest varakult vabastada. 
Aga eks jääme tulevastest päevadest paremaid aegu ootama, sest ülejäänud 120 on veel poegimata. Ja et nad sel aastal NII vara omi tallesid tegema hakkavad -  ei oleks mitte osanud aimatagi. Nii me nüüd olemegi juba tallede ootuses iga päev, sest osad on ikka sellised laevad, et oh halasta ja hoia, lausa kahju neist. Aga ju see 1 kuu varem tallede emade juurest ära võtmine sel suvel kohe niimoodi asja mõjutas.... Tänagi sai pool päeva laudas lambaid lahterdades (said teised enne terves laudas ringi uidata), sest ei saa ju tallesid ei tea kust üles otsida. Noortele loomadele sai ka ussirohtu manustatud, vanad tahaks ka, aga ei julge neid nüüd hetkel enam küll selle püüdmisega traumeerima hakata....ja varem ei jõudnud...Aga mis ikka.... tänase päeva lõpuga sain vähemalt oma paberimajanduse ühelepoole ja saan nüüd rahulikult tulemust ootama hakata, aga lambad vajavad nüüd rohkem tähelepanu ja hoolt!

17 kommentaari:

 1. "Tore " teada, et ma pole ainuke, kellel kohvivesi hkm. keeb :))).Aga et teil juba tallesid tuleb,siis minul on see aasta nii ruttu läinud , et tundub, nagu teil ju alles talled sündisid :))).Meil õnneks ei ole veel keegi paisunud,nmis mulle väga sobib, lihtsalt ei jaksaks veel talledest rõõmu tunda.Aga jõudu pisipiiga kõrvalt rabelemiseks .

  VastaKustuta
 2. Varased lambad sul küll...ega tea, võibolla oleks meil ka,aga jäär sai mu teada karja 15.juuli, nii et napp kuu kannatada. Ma pidin ka tegema ussirohu, aga ei julgenud nüüd tiinetele anda. Või tohib ikka?
  Peame siis pöialt meile kõigile-kergeid poegimisi ja ilusaid tallesid!:D

  VastaKustuta
 3. Airile minu poole veelkord palju õnne ;)

  Aga Marju, tiinetele võib anda ussirohtu küll, aga lihtsalt viimases staadiumis võibolla ei ole see püüdmine just kõige kasulikum tegevus.

  Minule isiklikult tegelikult meeldikski, kui talled tuleks nati varem dets-jan. siis lihtsalt on paljud juba jaanipäevaks parajad ;) Aga mõni aasta lihtsalt ei ole sellest midagi välja tulnud, sest utud lihtsalt pole varem innelnud ja talled tulid jaanuari lõpust alates alles... aga see aasta tundub veist teisiti ja kuu aega verme tallede võõrutamine vist töötas :)

  VastaKustuta
 4. Sinu loo järgselt käisin omi lambukesi täpsemalt uurimas (udaraid)- ja ilmselgelt olen ma oma kalendrimärkmetega puusse pannud:P Selline,kes peaks "paberite järgi" poegima veebruari lõpus,ei saa ju veel udarat kasvatada?? No mõni on veel kahtlaselt lai, mis tähendab et noor jäär "paaritas" nö.üle..Et nüüd ma pean tagantjärgi nuputama,kas mul oli mõni vale tegudevõimeline jäärapunn ka hulgas või..

  VastaKustuta
 5. Leidsin ussitõrje kohta sellise tarkusetera, ehk vastus Marju küsimusele, kas tiinele võib anda;
  Siseparasiitide tõrjeks lammastel kasutatakse antihelmintikume.
  Järgnevalt parasiitide tõrje skeem aastaringselt:
  1. lammaste dehelmintiseerimine (ussirohu andmine) 2-4 nädalat enne poegimist.
  Hea aeg tõrjuda ka hüpobioosis (soikeseisundis) olevaid larve (parasiidi
  noorvorme);
  2. alates novembrist kasutada ainult neid toimeaineid, mis toimivad ka
  hüpobiootilistesse larvidesse:
  • fenbendasool
  • oksfendasool
  • febantel
  • ivermektiin

  VastaKustuta
 6. Aitüma Airi, Bimectin jah ongi ivermektiin.

  VastaKustuta
 7. Mida ma ei teadnud, on see, et kuna uttedel muutub lakteerimise ajal hormonaalne tasakaal, siis nad väljutavad ka parasiidimune intensiivsemalt, et talledele esimene ussikuur 30 päevaselt ja edasi 3 nädalase vahega.Kas teie "tõrjute" nii tihti?Ma mõtlesin, et ikka kaks korda aastas ja nn. vajadusel.Aga nii tihti oma aruga ei oleks julgenud.

  VastaKustuta
 8. No mina nii tihti siiski ei teeks ... ausõna...paar korda aastas on ok... häda puhul ka 3 korda või vastavalt vajadusele lambale otsa vaadates. Kust sa Airi, sellise õpetuse said? Mingi iirlase käest?

  VastaKustuta
 9. Airi võttis selle Piirsalu konspektist kindlasti
  http://www.eau.ee/~vl/materjalid/lambakkonsp.pdf

  Mulle tundub ka liialdamisena. Üldse peaks enne pabulatest proovi võtma,et asjata mitte mürgitada?
  Aga kunameilka pole nn. puhtaid karjamaid võtta, siis käib soomlaste soovituse järgi- uted ENNE karjamaale minekut /et parasiidid pudeneks sõnnikusse/ ja talled PEALE koplisse minekut 3 nädalapärast. Ja siis sügisel 1 kord.

  VastaKustuta
 10. Vabandust, pidin lingi ka panema, aga...:), panen siis praegu
  http://www.veterinaaria.ee/public/files/Lammaste%20parasiitidest%20lambakasvatajatele.pdf

  Ja kui ma ise oleks ka enne arvanud, et liialdus, siis peale seda aastat ja neid räbalaid, äkki polegi?Mul pole ka puhast maad talledele võtta, sügisepoole küll kuid siis on juba hilja.
  Ja Kaire, tänu selle väärarenguga tallest infot jagamast, nüüd tean hoolsamini mineraalidele rõhuda, sest kardetavasti,kui tõesti see aasta on jätnud uttedelemidagi vajaka, jõuab ehk ise midagi ennetada.Loodetavasti on sul teised talled ok, ma vähemalt hoian pöialt sulle, kohe kahel käel ::)

  VastaKustuta
 11. Airi, tänan sind, hoia pöialt jah! Selle ussirihuga on tõesti selline lugu, et tuleks panna tunde järgi neid lisa annuseid.
  Ja eks see aasta on ütleme, et paljude halbade asjade kokkulangevus ka - kehva suvi, mille tagajärel kehva sööt(heina näol) ja enda pooldumine+plaaniväline op, mille tagajärjel ei ole saanud loomadele vajaliku hulga tähelepanu pöörata ja lammaste varane poegimine (lühem laudasoleku periood, kus ma oleks hooga saanud mineraale lisada)... tulemuseks mineraalide puudus,ja nagu loomaarstid väidavad, kui ühest suust, peamiselt just kaltsiumi. Nüüd päästan, mis päästa annab - hulgi mineraali nina ette + kaer+silo ... eks siis paista,mis saab. Aga nagu Liilia Tali ütles eile, siis vahel võib söödapõhise probleemi väga kiirelt korda saada. Neil olevat üks aasta joodi puudus olnud ja talled sündisid suurenenud kilpnäärmega ja väikese eluvõimega - lisajoodi menüüsse ja varsti sündisid korralikud talled... Eks näis, kuis minul. Aga jubedalt süüdi tunnen end küll....Aga teile kõigile - ÄRGE JÄTKE MINERAALI ANDMIST UNARUSSE!!!

  VastaKustuta
 12. Aaa.. ja ohustatumad pidavat olema just vanemad lambad ja nende järglased

  VastaKustuta
 13. Lugesin (soome)foorumist, no neil ikka ka juhtub neid väärarenguid ja kõhus suremisi, olgu kuitahes täppisteadus see söötmine ja valvamine-abistamine. Ja nad annavad ju igasugu lisandeid-rapsi,linaseemet,vitamiine...
  Aga mul ka pistavad kohe isuga lahtist mineraali.Kausimineraalil kui vaatasin seda soovitust,palju gr lamba kohta ja kui ruttu meil otsa saab- mu meelest sõid seda päevas poole vähem normist. Ma ei tea,kas Eestis saab osta eraldi kaltsiumi loomadele? Soomes on "ruokintakalkki" olemas.

  Ootame siis järgmisi häid uudiseid sinu poolt,kui endal pole veel midagi..

  VastaKustuta
 14. Linaseememe vist villale hea?
  Lammas Hertal vist oli üks mineraal se suurema sisaldusega ja äkki teine ca sisaldusega?ma pean minema ostma, anna teada.Kahjuks ei jõudnud Tartus olles Anu aita, väga oleks tahtnud neil kohapeal tuustida..:P

  VastaKustuta
 15. FarmPlantis oli vaid üksainumas Lammas Herta Muro ,selles on pakendi järgi Ca 130gr/kg ja Se 20mg/kg. AnuAida Lambamineraalil Ca 170gr/kg ning Se 20mg/kg. Ma lähen homme sinna Aita "tuustima"...

  VastaKustuta
 16. Sul oli õigus Marju, on jah üks varjant.See, mida ma vaatasin, oli Herta Muro veistele ja too oli suurema ca (kuigi lamba omas on seda ikkagi rohkem).Ma ostsin ikkagi lammas hetra mineraali, sest tema päevane kogus lambale oli väikem, kui Anu aida omal.Ja mul mingid lambad seda Anu aida kausimineraali ei söönudki.

  VastaKustuta
 17. Mina kasutan üldse mitte kausimineraali, vaid lahtist anu aita.... meil tunduvad küll seda söövat... eriti praegu... :/

  VastaKustuta