Flash Calendar- Nature Theme

teisipäev, 3. juuli 2012

Ei ole me siin niisama istunud, vaid ikka kiirelt usinalt tegutsenud. Ühe suurema edusammuna loeks ma poiste toa valmimise, mis siin vahelduva eduga tehtud on, ei ole ju saanud ilusa ilmaga toas olla ja õues on ju ka niipalju vaja teha.
Aga möödunud nädalal oli meil laudas suur aktsioon - tallede eraldamine emmedest ja kõigile ussitõrjekuuri tegemine, mis siin jaaniaegu väga oluline. Sel aastal sai aga tehtud natuke teisiti, kui enne. Nimelt olen iga aasta suurt vaeva näinud ja hulka muret tundnud  nende emmede pärast, et nende udarad haigeks ei läheks, sest see piimatoodang on kohati ikka veel väga suur .... ja seepärast olen ka pea iga aasta kõik oma pea 100 pead nädala pärast üle kontrollinud ja vajadusel ka piima välja lüpsnud, sest osad udarad on ikka väga punnis ja punased olnud. Sel aastal mõtlesin, et küsin suuremate kasvatajate käest, et kuidas nemad selle probleemi lahendavad, et vaevalt nad omi lambaid lüpsma hakkavad..... Ja nii ma saingi head nõu - nad jätavad emmed pea nädalaks lauta kuiva heina peale ja esimesel päeval ei pane üldse ei heina ja veegi võtavad peaaegu ära .... ja nii see toodang peakski vähenema.
Aga tavaks igaaastalele võõrutamisele oli esimesel paaril lahusoleku päeval kisa nii laudas sees kui ka lauda akende taga karjamaal taevani. Kuid juba teise päeva õhtuks otsustasid talled, et mis me ikka kisame, läheme parem sööma, vahel tuli neil siiski meelde emme, kes laudast neile vastu määgis. Mis teha, elu on  karm. Aga nüüd ei jõua seda vaikust, mis karjamaadel valitseb, mitte ära kiita - pole ju vaja enam kellelgi kedagi taga otsida. Ja nii saavad ka talled rahulikumalt tegeleda söömisega, mitte mammide sabas lonkimisega.

Veel sai eile ette võetud selle aasta suur probleeme heinategu... vähemalt kodu juurest on osad põllud maha niidetud, aga kas selle heinana kätte saab? Vot see on iseasi. Ja kui häda suureks läheb, siis paneme pigem selle kuivemapoolse rohu kilesse ja teeme nn. silohõngulist heina(ehk kuivsilo), mis on, ma arvan, vähemalt palju väärtuslikum, kui mädaks ja pruuniks läinud heinamoodi asjandus. Kallis see lõbu küll on, aga siis tean vähemalt, et oma loomad saavad väärtuslikku kraami....  Aga kuidas seal suurel heinamaal selle heina kätte saada?? Kes lubaks paremat ilma? Sest ega vaid meie loomad ei taha süüa, on teisedki ilusad lambad, kes tahaks korralikku heina ja ninaesist. ohh...keeruline... Elame päev korraga ja pistame mitu korda päevas oma nina ilmateateportaali, et ehk on kuskil midagi muutunud...Aga kui ikka ööpäevas see ilmateade ja mitu korda muutub ja keegi ei tea, milline rõhkkond parasjagu siin valitsema jääb, siis on raske asja ajada ja tuleb lihtsalt riskida, et ehk läheb õnneks...

2 kommentaari:

 1. Mind ajab see ilmaprognoosi kiire vaheldumine juba suisa närvi.Heinategu tahaks vähemalt 5 päeva ette teada, kui deem keeruline see küll on? Kaarutame praegu heina, ei tea, kas saab õhtuks valmis....homse peale jätta ei julge aga vara ka ei saa pakkida.Sileerimise võimalust meil pole, niiet karauul.
  Aga lammaste udaratest, siis ei tohi ennast uinutada lasta ka imevate tallede puhul, vahel ei lase utt millegipärast teise udara kallale sööma ja häda ong käes.Mul sel aastal oli üks selline, õnneks sain jaole, sest tõesti, käin ja vahin teatud intervalli tagant.Ma ei ole uttesid lüpsnud, aga kui udar on ikka väga täis, siis tavaliselt on karjas üks ablas väike elajas, kes meelsasti on nõus udaraid tühjendama :)),kuigi mingi jutt on see, et võõra lamba piim pole hea, võõras valk, ma ka ei tea.Üldiselt aga pole sellist lüpsmist vaja läinudki.
  Üheõnaga,pöial on ikka peaopesas :), jõudu !Või sulle pigem tuleb soovida, puhka ka natuke!

  VastaKustuta
 2. Lauda perioodil ma ka ikka kogu aeg kiikan sinna saba alla, et kuidas on ja enamusel korral saan õigel ajal jaole, aga karjamaal seda saba alla vahtimist ma paraku teostada ei saa, ala liig suur ja lambaid liiga palju.... Sel aastal läkski üks utt, kel olid kolmikud järgi, aia taha, ainult hädatapp veel aitas ja häda paistis välja alles siis, kui vaatasid, et lammas kuidagi norutab ja kinnipüüdmisel selgus vastik tõsiasi, et üks pool täiesti kõva ja välja ka enam lüpsta midagi ei andnud... niiet piinamisel polnud enam mõtet ja loom läks parematele karjamaadele :S
  Aga heinategemist ma ei kommenteeri, sest asi on nutune... osa paneme vast homme ikka kilesse, sest õhtuks lubab juba vihma peale ja neljapäev vist täiesti vihmapüha, kui pilved meist imekombel mööda ei triivi (võiks ju)... aga puhata ei ole aega, kuigi peaks....

  VastaKustuta