Flash Calendar- Nature Theme

neljapäev, 7. aprill 2011

Kurb


See on nüüd üks sellistest juttudest, mida ma parema meelega siia ei tahakski kirjutada, rikub selle kauni maaelu ära. Aga mis teha, ega muidu ei öelda, et kui aias sees, siis ka aia taga, kuid vahel on need aiatagused värgid liiga valusad...nii ka seekord. Nimelt juba eile vaatasin, et me jäärapoisiga on lood veidi halvad - ei tahtnud enam süüa ja kõht on lohkus, st et pole ta ka eile korralikult söönud. Aga kuna lammas on kord selline loom, et kui asi juba tõsine, alles siis näitab välja, et miskit lahti, siis õige ravi peab olema kiire. Võtsin tarvitusele meetmed - helistasin loomatohtrile, et oma raviprotseduuridele kas siis kinnitust saada või mitte....mõtted meil ühtisid - teen doosi antibiootikumi ja igaksjuhuks annan ka mälurohtu, sest ei näinud teda ka tükil ajal mäletsevat. Päeval palavikku nagu ei olnud, kuid enne õhtut tuli seegi, kuigi mitte väga kõrge - 40,7 ....Lootsin väga, et täna hommikuks on asi juba parem, kuigi eile õhtul teda vaadates oli sees juba selline kahtlane kartus. Ja see osutus hommikuks tõeks - poiss enam meie karjamaadel ei söö.
Jälle loomatohtritele helistamine, sest vanus juba nõuab ajuproovi võtmist. Pea raiumisel ütles tohter, et naljakas...nagu oleks ise tapetud loom, ei mingit verd tule enam...Kus see veri siis oli?? Asi tundus väga kahtlane. Kui enne me polnud päris kindlad, et kas teeme väikese lahkamise, siis nüüd otsustasime seda siiski teha, äkki oli mingi sisemine verejooks? Aga millest? Kõhu lõhki lõikamisel oli esimesena käes maks...ja rohkem me ka ei otsinud, sest see maks nägi välja nii hele, nagu inimese nahk....ühesõnaga täiesti töövõimetu elund ja kogu selle jama põhjustajaks oli just see. Vähene veri, mis lagedale ilmus oli kah kergelt aneemiline. Loomulikult oli see mull mingis mõttes väike rahustus, sest hakkasin juba kartma, et ise oma meditsiinilise abiga hiljaks jäin, kuid sellise maksaga ei oleks mitte midagi teha ka andnud, paraku. Kuid kummitama jäi küsimus - millest selline maksakahjustus, eriline joodik ta nagu ei olnud...... On läind, siis läind, teha pole enam midagi, nüüd tuleb vaid uus jäär endale otsida. Aga lihtsalt on südamest kahju sellest poisist, kes võitis igaühe südame, käies aia ääres sügamist nõudmas ja siis rõõmsalt selle peale saba liputas.....

9 kommentaari:

 1. Väga kurb tõesti. Tunnen kaasa!

  VastaKustuta
 2. Mul siiralt kahju, et nii pahasti. Jäär on karja kunn ja kui ta sellise suure südame ja hingega, siis seda enam valus on. Tunnen kaasa...

  VastaKustuta
 3. Kaastunne.Kas ta sul kõhnaks ei hakanud jääma?Või ei saanud villa alt aru?
  Kaire, milline see mälurohi on? On see retseptiga?Meie vet soovitas mäletsemise taastamiseks viina/suhkru/pärmi segu...

  VastaKustuta
 4. Üks rohtudest on tõesti viin-suhkur-pärm, kuid üks saaremaa arst soovitas sellist rohtu nagu rumenstarter, mis pidavat lambakasvataja öökapirohi olema. Sai siis tookord ostetud ja pean tunnistama, et on vist päris hea asi küll, sest miskitpärast jäi pärast poegimist ühel kolmikute emmel mälu kinni ja oli üsna mures, kui peale ühe korra manustamist oli tal mõne tunni pärast mälu lahti ja kõik sai korda. See rohi näeb välja nagu üks silikoontuub, mis tavaliselt meestel tarvitusel on ja seda tulebki sama raudpüstoli sisse panna ja veerand tuubi 2X päevas sisse anda, kuid viimane kord piisas vaid ühest korrast :D väga odav see ka ei olnud, midagi 200 krooniga oli see tuub...
  Jäär ise väga märgatavalt kõhnaks tõesti ei jäänud, külgedelt vajust vaid paril viimasel päeval lohku. Kui ta kaalu kaotas, siis vähe....seegi kummaline, kuid sellise maksaga nagu ka edasi ei saanud elada...

  VastaKustuta
 5. Kaire,kas see on retsepti ravim? Ja kaua säilivust lubatakse?(meie vet on kohati jäänud omadega vene aega ja rahvameditsiini kinni :)

  VastaKustuta
 6. Kaastunne, Kaire. Looma kaotus on alati raske.
  Meil on mäletsemise probleemide jaoks varutud sellist pulbrit, mida arst nimetas Rumexi`ks (või rumeks) ja nagu nimigi ütleb, ilmselt sama toimega, mis rumenstarter. Guugedades leiab infot "rumen" sõna all. Sain seda pulbrit kohaliku veisesuurfarmi veterinaari käest. Sedasama pulbrit soovitas lammastele ka Tõhela loomaarst Anneli Ärmpalu. Esimese hooga toimib muidugi viina-suhkru-pärmisegu, kui rohtu käepärast pole. Kuid see pulber segatuna siis vesilahuseks toimis väga kiirelt ja sain looma elule tagasi tookord.

  VastaKustuta
 7. Mul on korra mäletsemise probleem olnud suurel lambal, temal saime Viru valgega asjad jonksu (lambal tuli pahinal suust viina haisu ja juua täis oli ka nagu orikas), aga ühe talle kaotasime...sellepärast hea edaspidiseks teada, mida veti käest küsida..lehamade ja sigade arst, eks tal ole raske :)

  VastaKustuta
 8. Tõenäoliselt see rumexi pulber on sama toimega, aga näe, ei teadnuki, et seda ka pulbri näol on :D Aga hea tundub see värk tõesti olevat. No küll on hea, kui mitmed kasvatajad siin sõna võtavad ja kogemusi jagavad. Ja Tõhela loomaarst on mul paiguti toru teises otsas, et nõu saada :D nii oli ka seekord.... Aitäh talle selle eest!
  Minu arust see pasta küll retseptiga polnud, aga kui ka on, siis mine arstile, löö jalad harki ja nõua..nii nagu meil siin tavaliselt käib :D Säilivuse kohta hetkel ei oska vastata...kuid uurin.

  VastaKustuta