Flash Calendar- Nature Theme

neljapäev, 4. märts 2010

Poegimine jätkub

Pärast mõningast pausi hakkasid lambad mul jälle poegima. Eile (kolmapäeval) hommikul( ja jälle natuke enne kaheksat, nagu tavaks saanud) oli kaamerast näha poegimist. Tõttasin lauta ja seal selgus, et tall oli üsna suur ning noorel mammal oli poegimisel abi vaja. Tõmbamine oli suht vaevaline, kuid suurte pingutustega saime lõpuks hakkama. Eraldasin lamba võrega nurka ning aitasin tallel oma esimest tissimist teha. paremal hommikune jurakas ning vasakul õhtune tall.
Poegimine oli kokkuvõtteks üsna raske, sest pärast poegimist oli emmel püsti seismisega tõsised raskused .... ta tõusis püsti ning tagumine ots kukkus jälle vastu maad. Lasin lamba natuke kosuda, kuid enamuse päevast ta siiski püüdis pikutada, kuid talleke sai siiski kenasti oma kõhu täis. Saime suuuuure tütarlapse...väga suure lapse...
Pärastlõunat , kui lauta toimetama läksime ja heina söötmetesse viskasime, siis täiesti ootamatult sündid nagu muuseas järgmine tall...väiksemapoolne tüdruk. Tegemist oli jälle noore poegijaga ning ega ta sellest tissitamise mõttest jälle aru ei saanud. Lasin hommikuse talle oma emmega aeda lahti ning panin uue paari sinna sisse. Esimene tissimine ei ole temalgi kõige lihsamini läinud, kuid pärast tissi alla saamist sai ta siiski aru, et lapse koht on seal....
Täna oli meil kõrgemate külaliste päev...lauta ja lambaid käisid vaatamas riigikogulased(pidi tulema kolm meest, aga nagu ikka, kohale jõudis vaid üks) paar naisterahvast(ei teagi täpselt kes nad olid...võibolla ärajäänud kogulaste saadikud) ja mõned kohalikud ametimehed ning kaaslambakasvatajad. Vaatepildiga jäädi rahule (ja miks ka ei oleks pidanud) ning lambad kiideti ilusaks :D:D( nina püsti :D ) Päeva jätkus Kärdlas MTÜ Hiiu Lammas infopäeval, kus arutati tapamajarajamist, ära tasumist ning sellega seonduvaid tulevikuplaane....


Koju jõudes olid mul aga jälle tallelisa tulnud. Järjekordne noor poegija tegi talled - kaksikud tüdrukud...Emme lakkus kenasti oma lapsi, kuid sellel emmel oli tissitamisega ikka tõsised probleemid...kargas nagu kits eest ära ja kasvõi talled surnuks. Mitu korda astus ikka totaalselt oma lapse peale ja ma imestasin, et nendega midagi ei juhtunud. Suutsin ikka talled lõpuks tissi alla saada, mille peale ta ka lõpuks veidi maha rahunes, kuigi need jalad olid ikka kangesti tõmblemas. Jätsin nad oma aiakesse üksinda ning jälgisin kaugemalt...ja mida aeg edasi seda rahulikumaks ka ema jäi. Küll ta lõpuks harjub. Küll see nurgaaed on ikka asendamatu asu...mida ma ilma selleta küll teeks....

9 kommentaari:

 1. Peris kahju on su lammastest. Sinu jutu järgi on need lambad ju kõik vigased,et ise poegida ei suuda. Ja kui Sa oled need talled jõuga välja tirinud,siis on ju loogiline,et emme ei võta enam talle omaks. Arvan, et lammaste nurgaaeda paigutamise asemel võiksid natuke uurida,kuidas loomulik poegimine käib. Tänan tähelepanu eest.

  VastaKustuta
 2. Tundub, et sinul on kogemusi( kui üldse on) ainult väikeste maalammastega, (mitte lihalammastega), kes teevad tibatillukesi tallesid ja emad iga kord oma poegimistega ise hakkama saab. Mul selliseid pussakaid karjas praktiliselt pole. Ja kui sa vähegi oled uurinud suuremate lambakasvatajate tegemisi, siis tea, et nemad on ka kogu aeg valvel oma lammaste poegimiste aegu. Ei ole mul väga probleeme olnud , et ema ei võtaks oma talle omaks...vaid esmapoegijad ei saa igakord kõigest kohe aru, neid tuleb natuse siis suunata. Minu karjas on suremuse protsent alla 5 ja kui nüüd hiljuti kuulsin, kuidas teistel (kohalikel) on läinud, siis olin lausa ehmatuses, kui öeldi, et neil on juba 30-40 talle ära surnud...kas see on siis normaalne????
  Kui sa asjast midagi ei tea, siis on väga kahju... Sa võiksid ise natuke lihalammaste kasvatamise kohta kirjandust uurida!
  Kõike head!

  VastaKustuta
 3. Kahju kui sellised asjavõõrad inimesed siin negatiivsust pritsivad :(
  ka kasvataja

  VastaKustuta
 4. Lihalammastega peab tõesti rohkem tööd tegema. Ega nad sellepärast halvemad pole. Väga huvitav on su blogi lugeda. Aga ära ütle maalammaste kohta pussakad:-). On olemas lihtsalt erinevad lambad, keda kasvatatakse erinevateks otstarveteks ja mõnele sobib üks teisele teine tõug. Ise olen mõlemaid lambasorte pidanud.

  VastaKustuta
 5. Vabandan...ei tahtnud maalambapidajaid mitte solvata...aga lihtsalt oli väga solvav lugeda, et minu armsaid lambaid peetakse invaliidideks...Aga hakkasin mõtlema, et milleks ma pean üldse kellelegi ära tõestama, et teen ( vähemalt enda meelest ja oskuste piires) oma armastatud lammastele parimat...nad on mulle nagu head sõbrad ning mina neid ei saa jätta piinlema, kui ma näen, et neil on abi vaja....samamoodi ei tule kõik naised ka ise sünnitusega toime...kas nad on ka siis invaliidid?????

  VastaKustuta
 6. Minu meelest väga hea ja asjalik blogi. Meil alles teist hooaega poegivad lambad ja ei pea igakord jalgratast leiutama:) Samamoodi eraldan vastsündinud emadega mõneks päevaks, kirjandus soovitab ka seda. Kohalik loomaarst eriti lammastest ei tea, siis on ka hea teiste lambapidajate arvamust teada...

  VastaKustuta
 7. Aitähh tunnustamise eest! Ja tõesti hea meel , kui kellelegi sellest kirjatööst kasu on...

  VastaKustuta
 8. Nii negatiivseid inimesi pole mõtet kuulata isegi esmapoegija 3 aastane kits ei pruugi ilma abita hakkama saada ja isegi mina kes veel lambaid ei pea nende kalli ja õiglase hinna tõttu tean et lihalammastel talled suuremad ja keerulisem poegida selle tõttu ja tore kui inimene jaksab pidevalt loomadel silma peal hoida ja ei karda abistada. Jõudu ja jaksu edaspidiseks ise ootan viimase kahe kitse poegimist aga hukkumis protsent oleneb paljudest teguritest endalgi kits poegis kaksikud õigel ajal aga talled liiga väiksed ja ei jõudnud isegi seista ja ei imenud ja hukkusid teisel kitsel oli aga paar nädalat enne õiget aega ja talled siiani väga agarad.

  VastaKustuta
 9. Tänud! Ja loodan, Taivo, et sul läheb edaspidi ka poegimistega kõik hästi - see iga loomakasvataja unistus ja lootus ;) Aga see, et kits nõrgad talled tegi, võib väga erinevatest asjadest olla ja neid asjaolusid ei oska mitte alati näha ja isegi aru saada, miks nii.... Ja tähtaegadega on nii nagu on :D ... et nagu inimestel, kes teeb 3 nädalat tervetugeva lapse ja kes kannab hulka üle ja on väike lapseke :) Minul kitsed sel aastal kõik nõksu varem poeginud, keegi pole tema nn õiget tähtaega ära oodanud :P Õnneks kõigil kõik hästi ja poegimisedki ilusti laabunud :)

  VastaKustuta