Flash Calendar- Nature Theme

teisipäev, 6. oktoober 2009

Natuke kitsemajandusest

Kui suvel meil sokupoiss oli ja meie tüdrukud kõik ära kargas, siis arvestasin ma sellega, et kuskil aastavahetusel saan ma trobikonna pisikesi Muusasid, Trallasid, Piibusid ja Illusid.....ning et piima andmise lõpetavad nad kuskil kuu enne väikeste sündi... Kuid.... Nüüd tuleb välja, et mu armsad kitsekesed peaksid kinni jääma tunduvalt varem ... kahjuks... Ja Muusa arvab juba praegu, et tema piimatootmine võiks lõppeda, iga päev aina vähem ma seda piimaollust saan, täna hommikul sain vaevalt tassitäie :( Tundub, et homme ei ole enam üldse mõtet teda tõmmata... Teised ürtavad ikka vapralt piimatootmisega edasi tegeleda , tänu heinale siiski annavad natuke vähem, aga midagi ma siiski saan... Muret teeb mulle hoopis see, et mis siis saab, kui piima enam üldse ei ole??? Gabriel meil ju ainult kitsepiima joobki - ei midagi muud.... Järgmine aasta üritaks siiski seda paaritamise asja natuke teisiti ajada - siis ka endal päris oma sikk ning ise olen veidi kogenum ning kitsede iseloomud-veidrused paremini selged ning võin nad ka teineteisest erinevatele karjamaadele panna. Praegu ei ole aga midagi mud teha , kui kaasa tunda meie Gabrielile, kitsepiimaaustajatele nign juustusõpradele, kellel tuleb pikk ja piinarikas ootamine, mil uuesti seda mõnusat kraami saab. Seniks aga nautigem seda viimast, mis meil on......

3 kommentaari:

 1. Nii ta paraku on. Enhard Musto "Kitsekasvatuse" käsiraamatus lk. 11 kirjutab ka, tsiteerin... Tiine kits jääb vaiksemaks, tiinuse keskel on märgata juba kõhu laienemist. Umbes samal ajal tuleb kits ka "kinni jätta" ...tsitaadi lõpp.
  Tulin just oma uudist teatama, et minul nüüd laap olemas ja esimene juustuke sai hommikul soolvette, vaja veel 1-1,5 ööpäeva ja siis saab nautida! Väga isuäratav näeb välja! Ega meie daamid ka vähendavad toodangut, sügis ju käes. Tallesid ootame küll alles märtsi alguseks.
  Uudist veel niipalju, et plaanin sellesama E. Musto kitsekasvatuskäsiraamatu tähtsamad punktid lühidalt refereerida ja oma kodulehele riputada. Samas tahtsin küsida luba ka Sinu blogi aadressi, eelkõige juustutegemise retsepti reklaamimiseks sealsamas. Sest kõiki muid kogutud tarkuseteri olen ikka lugemiseks üles seadnud: http://mlehis.googlepages.com/kitsed
  Jaksu perele ja loomadele!

  VastaKustuta
 2. Kui midagi kasulikku siit leiad, siis võid üles panna küll...ja sinu lehel käisin ka juba mõnda aega tagasi piilumas ;)Väga põnev oli :D
  Ja palju õnne siis sullegi oma esimese juustu puhul!!
  Aga kui kits niiii kenasti veel piima annab, kas siis pean ka niiii vara kinni jätma(ülejäänud kolm lüpsavad veel vägagi korralikult) ?? Ei raatsi mitte kohe :( Lüpsan nüüd küll 1* päevas ja püüan väga korralikult süüa ka anda...ja kas see mitte kinnijätmine(varakult) mõjub rohkem tallele või kitsele?

  VastaKustuta
 3. Heh, sellist õnnesoovi ei kuule just tihti- esimese juustu puhul :-D Kniksud siitpoolt vastu!! Ma sain just selle osa arvutisse tipitud, mis Sindki huvitab. Edaspidi saad ikka samalt ülaltoodud lehelt kerida tiba allapoole ja esimene "Kasulikke viiteid" alt. Täiendan pidevalt nii nagu aega saan. Homme on kahtlane, siis Tartus terve päeva. Härra Musto on kirjutanud asja kohta nii: Piimatõugu kitsed jäetakse kinni hiljemalt 1,5 kuud enne poegimist. Vastasel juhul tema piimatoodang järgneval laktatsiooniperioodil väheneb. Poegiv kits oleks hea paigutada 2- 2,5 ruutmeetrisesse üksiksulgu. Kui udar enne poegimist tugevalt paisub, on kits kohe vaja lüpsta, sest muidu võib udar liialt suureneda ja tekkida mastiit.
  Ja kirjutas seda ka, et vajadusel tuleb kinnijätmise hetkeks natuke jõusöödakogust vähendada. Kui udar ilusti kokku tõmmanud ja nisad tühjad, siis võib jälle seda annust suurendada. Ma ise jätan siis kinni, kui ikka juba väga sõõrutamiseks läheb ja alla poole liitri korraga saama hakkab.

  VastaKustuta